Maj  2022 r. w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rędzińskiej

 

11 maja

Fundacja Czerwone Noski

W domu przy ul. Rędzińskiej radość ponownie                   w natarciu. Tym razem poza zwyczajowymi odwiedzinami w prywatnych przestrzeniach mieszkańców, klauni z Fundacji wzięli szturmem plener terapii zajęciowej i podbili wszystkie serca ekwilibrystycznymi pokazami. Były występy wokalne, przeloty na pożyczonych kulach oraz salta przez ławki – wszystko z bezdyskusyjnym                   walorem terapeutycznym.

DPSRedzinska1

[na zdjęciu: klauni z  fundacji Czerwone Noski ]

DPSRedzinska2

[ na zdjęciu: mieszkańcy na zajęciach terapeutycznych w przydomowym ogrodzie i występy klaunów]

 

 17 maja

Kolejny koncert chóru MCUS…

DPSRedzinska3

[na zdjęciu: chór podczas występu, dyplom uczestnictwa i  baner Roku Dobrych Relacji}

…zatytułowany „Czy mnie widzisz? Czy mnie słyszysz?”, odbył się w auli Politechniki Wrocławskiej. To jedna                   z inicjatyw w ramach Roku Dobrych Relacji. Głównym założeniem koncertu był kontakt z muzyką, która jest ponadczasowa, może przeciwdziałać samotności. Podczas koncertu w auli Politechniki Wrocławskiej wystąpiły  zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz senioralne. Nasz repertuar nawiązywał tematycznie do idei Roku Dobrych Relacji, a zatem do relacji, uczuć miłości, ale także samotności. Zaśpiewaliśmy dwa utwory Zbigniewa Wodeckiego „Chwytaj dzień” oraz „Nauczmy się żyć obok siebie”. Niezwykła atmosfera, relacja wzajemnego szacunku, jedności zagościła w naszych sercach                i pozostanie z nami na długo.

 

19 maja

Trasa wrocławskich murali czyli podwórkowa galeria…

W piękny, słoneczny majowy dzień odwiedziliśmy najbardziej bodaj spektakularny odcinek zagłębia muralowego na wrocławskim Nadodrzu, czyli kolorowe podwórka przy ulicy Roosevelta. Szare i przygnębiające przestrzenie architektoniczne

DPSRedzinska4

[na zdjęciu: murale zdobiące ściany kamienice]

 

DPSRedzinska5

[na zdjęciu: malarstwo i elementy ceramiczne  na muralowym podwórku  przy ul.Roosvelta]

  

artyści wespół z mieszkańcami kamienic w ramach projektu  „Odkrywanie Sztuki” przerobili na mały plenerowy Luwr, prezentujący swoisty przekrój sztuki malarskiej. Wyruszyliśmy w niesamowitą wyprawę,  od malowideł naskalnych i sztuki starożytnego Egiptu do współczesnej abstrakcji. W wędrówce towarzyszyły nam największe sławy malarstwa światowego van Gogh, Klimt, Munch,  Frida Kahlo oraz niesamowicie oddziałowujący w tym otoczeniu  i formacie, przepełniony poezją Mark Chagall. Na nadodrzańskich muralach nawiązania do wysokiej sztuki przeplatają się z obrazami codzienności mieszkańców, ze światem podwodnych istot, z dżunglą czy scenerią znanych bajek.

DPSRedzinska6

na zdjęciu: mieszkańcy oglądający murale i elementy ceramiczne wkomponowane w obrazy  ]

DPSRedzinska7

na zdjęciu: mieszkańcy w kawiarence nad pucharami lodowymi  ]

A po zaspokojeniu potrzeb ducha niezbędna była strawa dla ciała - pyszne lody z widokiem na Odrę w klimatycznej kawiarni na Ostrowie Tumskim.  

 

 26 maja

Dzień Matki inaczej -EKO prelekcja dla mieszkańców

DPSRedzinska8

 [na zdjęciu: Pani Prezes podczas prelekcji dla mieszkańców domu]

Jeśli  spojrzeć na naszą planetę jak na istotę, która nas cierpliwie karmi, chroni i utrzymuje, Dzień Matki wydaje się świetnym pretekstem do refleksji nad jej kondycją i nad sposobem naszej eksploatacji dóbr. Zaproszenie na Rędzińską przyjęła Pani Beata Butwicka Prezes fundacji NASZA ZIEMIA, fundacji, której misją jest podnoszenie świadomości ekologicznej, poczucia odpowiedzialności za planetę i - już od  prawie30 lat - organizacja i koordynacja polskiej edycji Akcji Sprzątania Świata. W niesłychanie energetyczny i przystępny sposób pani Beata wciągnęła mieszkańców do wspólnych rozważań nad tym, jak każdy z nas może się zmienić dla dobra środowiska naturalnego - rozmawialiśmy o oszczędzaniu wody               i energii, segregacji odpadów i śmieceniu, a co najważniejsze, zyskaliśmy pełniejszą świadomość jednostkowego wpływu na ogólna kondycję planety.

DPSRedzinska9

[na zdjęciu: certyfikat uczestnictwa i prezenty dla mieszkańców od fundacji Nasza Ziemia- wielokrotnego użytku torby na zakupy i woreczki na warzywa]

30 maja

Muzykoterapia

DPSRedzinska10

 

[na zdęciu: mieszkańcy podczas majowych zajęć muzykoterapii]]

Wystarczy zatrzymać się na moment i rozejrzeć, żeby dostrzec, że w obecnych czasach muzyka otacza nas zewsząd w takim wymiarze i nasileniu, jak nigdy dotąd w historii ludzkości. Jest obecna w życiu większości ludzi na świecie. Również w naszym Domu wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez muzyki. Dlatego też wielkim zainteresowaniem cieszy się rodzaj terapii, której muzyka jest podstawową formą oddziaływania. Muzykoterapia poprzez wielostronne ukierunkowane działanie łączy ludzi z otaczającą ich rzeczywistością, kulturą, środowiskiem. Ale jedocześnie dotyka tego co „wewnątrz” nas, świata emocji, doświadczeń, wspomnień. Uczestnicy zajęć odczuwają naturalną potrzebę dzielenia się nią, gdyż wspólne jej słuchanie, tworzenie, wszechobecny śpiew wiąże się z radością i doświadczaniem przyjemności, daje także możliwość odreagowania napięć oraz relaksacji.