"Styczeń" - czy znacie te przysłowia

  • Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka.
  • Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje.
  • Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony.
  • Gdy w styczniu deszcz leje, złe robi nadzieje.
  • Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany.
  • Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy.
  • Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima.
  • Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to.
  • Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.
  • Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi.
  • Styczeń bywa łagodny, gdy październik śnieżny i chłodny.

                                                                                                                        DDPKarmelkowa1

 

Podsumowanie roku 2022

“Każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca” powiedział Jose Saramago.

Na początku stycznia podsumowaliśmy 2022 r. Obejrzeliśmy przygotowany, zabawny filmik pokazujący najciekawsze wydarzenia ubiegłego roku! Dopiero po jego obejrzeniu uświadomiliśmy sobie, ile dobrych rzeczy wydarzyło się w minionym czasie. Teraz wiemy, czego chcemy więcej, czego chcemy mniej, co chcemy zostawić, a co odpuścić w 2023 r. Mamy już pewien plan.

 

Historia Święta Trzech Króli

9 stycznia rozmawialiśmy o tradycjach związanych ze Świętem Objawienia Pańskiego, mówiliśmy jak jest to święto obchodzone na świecie oraz jaka jest jego historia. Czy wiecie, że podobnie jak w Polsce, Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy również w: Austrii, Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Wenezueli, Włoszech, Grecji, Słowacji i Szwecji oraz trzech niemieckich landach (Bawarii, Bawarii-Wirtembergii,
Saksonii-Anhalt).

DDPKarmelkowa2     DDPKarmelkowa3

Źródło: własne ALT: papierowe korony; Klientka DDP w koronie
 

Spotkanie z przewodnikiem miejskim

17 stycznia odwiedził nas zaprzyjaźniony Przewodnik. Opowiedział nam o ukrytych skarbach Dolnego Śląska – między innymi o Trzebnicy
i bardzo ciekawej „kociej ścieżce”.  Czy wiecie, że nazwa miasta pojawiła się pierwszy raz w dokumencie z 1138 r. Na początku XX wieku każdego roku przybywało do Trzebnicy kilka tysięcy kuracjuszy. W 1945 roku, gdy trwało jeszcze oblężenie Wrocławia, Trzebnica stała się na krótko stolicą województwa dolnośląskiego.

                                                             DDPKarmelkowa4

Źródło: własne oraz https://turystyka.trzebnica.pl/82/kocia-sciezka.html. mapka „kociej ścieżki”
 

Obchody dnia babci i dziadka

19 stycznia jak co roku świętowaliśmy dzień Babci i Dziadka. Wspominaliśmy także naszych dziadków i opowiadaliśmy jak kiedyś obchodziło się to święto. Czy wiecie, że w tym samym dniu, co w Polsce, Dzień Babci jest obchodzony w Bułgarii i Brazylii. Z kolei w Hiszpanii przypada na 26 lipca. Francuzi świętują w marcu, Brytyjczycy w październiku, a Kanadyjczycy i obywatele USA we wrześniu. Z kolei w Japonii obchodzi się Dzień Szacunku dla Starszych, który przypada na 14 września. 

               DDPKarmelkowa5        DDPKarmelkowa6

Źródło: własne ALT: Komoda na której stoi telewizor.  Plakat własnoręcznie malowany przedstawiający babcię i dziadka. U dołu plakatu kwiaty

 

Dzień z Elvisem Presleyem

8 stycznia na całym świecie obchodzi się dzień król rock'n'rolla - Elvisa Presleya.  Elvis Presley to ikona muzyki, którego nazwisko zna prawie każdy. Doczekał się on swojego święta, który przypada w dzień jego urodzin. Czy wiecie, że ulubioną kanapka Elvisa był chleb tostowy z bananami i masłem orzechowym. Elvis był blondynem. Włosy farbował dwa razy w miesiącu. Miał indiańskie korzenie, jego babcia pochodziła z plemienia Irokezów. Mam nadzieję, że was nie znudziłem.” Tak brzmiały ostatnie słowa Presleya.

DDPKarmelkowa7

Źródło: własne ALT: kolorowanki z Elvisem Presleyem


 

Niebieski poniedziałek, czyli okazja do rozmowy na temat depresji

Depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem zdrowia psychicznego, jednak często w Polsce temat chorób afektywnych szczególnie w grupie Seniorów jest tematem tabu. 24 stycznia rozmawialiśmy o znaczeniu jakie przypisuje się kulturowo depresji, jej oznakach i możliwościach leczenia. Pamiętajmy. O zdrowiu psychicznym warto rozmawiać!

DDPKarmelkowa8                      DDPKarmelkowa9

Źródło: własne oraz https://media.istockphoto.com/id/1066963290/pl/wektor/depresja-kobiety.jpg?s=612x612&w=0&k=20&c=LCnICBqO1NHaN9UbFyhBh1eTlvEqda4CzH2h6PwKM4A=

ALT: kolorowanki niezapominajek; grafika symbolizująca depresję

Spotkanie ze strażnikiem miejskim

W ramach naszych cyklicznych spotkań ze Strażnikiem Miejskim ponownie rozmawialiśmy o Krasnalach Wrocławskich oraz o Dniu Babci i Dziadka. Czy wiecie, że historia krasnali miała swój początek w pewną letnią noc z 30 na 31 sierpnia 1982 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się w mieście. Obecnie armia wrocławskich figurek przedstawiających krasnale liczy już ponad 300 sztuk i ciągle przybywają nowe. Z ciekawostek dotyczących Dnia Babci : polskie babcie obchodzą święto  już od ponad pół wieku. „Express Wieczorny” w 1966  ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała... babcię.

Historia Egiptu

27 stycznia nasza opiekunka Ola podzieliła się z nami swoją pasją – historią starożytnego Egiptu. Opowiadała między innymi o wierzeniach, bóstwach, architekturze, kulturze oraz o współczesnych śladach przeszłości. Czy wiecie, że Egipt jest 3,2 razy większy od Polski. Główną religią jest Islam.  Najdłuższą rzeką jest Nil. A pełna nazwa kraju to Arabska Republika Egiptu.

DDPKarmelkowa10   DDPKarmelkowa11   DDPKarmelkowa12