DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PRZY UL. RĘDZIŃSKIEJ 

 

Ten wiosenny miesiąc, jak w przysłowiu, przyniósł mieszkańcom Domu mieszankę  atrakcji – sprawy poważne przeplatały się z zabawnymi, jak tegoroczne kwietniowe poranne przymrozki z upalnymi popołudniami.

Zaczęło się całkiem serio a mianowicie od lekcji historii. Wybraliśmy się do kina na polski dramat wojenny z 2024 r.  w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza pt. Czerwone maki. Panowie zachwycili się scenami batalistycznymi, a żeńska część naszej ekipy wzruszyła się  historią życia głównego bohatera. Mieszkańcy zgodnie uznali ten film za godny obejrzenia.

 Wejście_do_sali_kinowej_udekorowane_czerwonym_makiem.png   Tablica_z_wyświetlonym_tytułem_filmu.png

Zdjęcia 1 i 2. Wejście do sali kinowej udekorowane czerwonym makiem. Tablica z wyświetlonym  tytułem filmu. Źródło: MCUS.

Powołaliśmy w naszym Domu ekipę nordic walkerów i po pierwszych próbach w ogrodzie postanowiliśmy wyruszyć w świat. W pięknym Parku Zachodnim doskonaliliśmy technikę chodzenia z kijkami, a zakres ćwiczeń dodatkowo poszerzyliśmy wykorzystując plenerową siłownię. Mieszkańcy pokonali długą trasę, czym wprawili w zdumienie i zachwyt naszą surową trenerkę Małgosię. Niniejszym rozpoczynamy sezon.

Zdjęcia 3 i 4. Spacer z kijkami po Parku Zachodnim. Źródło: MCUS.

 Spacer_z_kijkami_po_Parku_Zachodnim_1.png   Spacer_z_kijkami_po_Parku_Zachodnim_2.png

Ponieważ kwiecień to czas kontrastów, postanowiliśmy dla przeciwwagi zanurkować we wrażeniach ulotnych, niejednoznacznych i onirycznych. Pretekstem okazała się wystawa Pępek snu w Galerii Miejskiej. Ekspozycja przywołując senne spektrum impresji, sięgając do symboliki mitologicznej, baśniowej, a także spirytyzmu czy psychodeli, wywoływała tak mieszane uczucia jak tylko sen potrafi. Mieszkańcy okazali się niezwykle kreatywni w interpretacji, a to oznacza, że albo zgromadzone tu eksponaty dały impuls  do dialogu albo nasi seniorzy są ekspertami…. od spania.

 Kadry_z_wystawy_Pępek_snu_1.png   Kadry_z_wystawy_Pępek_snu_2.png   Kadry_z_wystawy_Pępek_snu_3.png

Zdjęcia 5-6. Kadry z wystawy „Pępek snu”. Źródło: MCUS.

 

Ze snu jednak trzeba się przebudzić i postawić stopy na ziemi. Reprezentacja mieszkańców Domu udała się na Wielkie Sprzątanie Świata, zwołane na okoliczność obchodów Światowego Dnia Ziemi. Okazało się, że nasz kawałek planety jest pocieszająco czysty, ale liczy się pamięć i bycie razem pod jakże pogodnym niebem.

 Grafika_z_okazji_Światowego_Dnia_Ziemi.png

Zdjęcie 7. Grafika z okazji Światowego Dnia Ziemi. Źródło: MCUS.

Tym razem klauni z fundacji Czerwone Noski odzwierciedlili w pełnej krasie biegunowość tego miesiąca. Romantyczna wiązanka kwiatów bzu i jakże pragmatyczna paczka rajstop stały się wiodącymi rekwizytami kwietniowej ich wizyty w naszym Domu.

 Klauni_z_fundacji_Czerwone_Noski_z_rekwizytami.png

Zdjęcie 8. Klauni z fundacji Czerwone Noski. Źródło: MCUS.

 

Jeśli Banksy swoją sztuką pisze historię i opowiada dzisiejszy świat, to czyni to w sposób, który jest jednocześnie mocnym komentarzem. I pomimo lekkości form, narzędzi czy motywów (a może właśnie dzięki takiej ich selekcji), trafia mocno i najkrótszą drogą do naszej percepcji. Wystawa The Mystery of Banksy – A Genius Mind to zapis działań artystycznych, których autor kreskówkowym językiem popkultury odnosi się do platońskich idei. Kontrastem gra nam na duszach i z przymrużeniem oka wypuszcza łzę nad światem, który stworzyliśmy.

Wystawa_Banksy_1.png   Wystawa_Banksy_2.png

Wystawa_Banksy_3.png   Wystawa_Banksy_4.png

Zdjęcia 9-12. Z wizytą na wystawie dzieł, których autorem jest Banksy. Źródło: MCUS.