Zajęcia organizowane przez K-O i terapie zajęciową
w maju 2024 – DPS ul. Mączna

 

Koncert w wykonaniu zespołu STUDENCKIE

 Zespół_STUENCKIE_podczas_koncertu.png

Zdjęcie 1. Zespół STUENCKIE podczas koncertu. Źródło: MCUS

11 maja gościliśmy zespół STUDENCKIE, który zaprezentował nam bogaty repertuar pieśni uwielbieniowych. Podczas naszej wieloletniej współpracy przez zespół przewinęło się wiele osób, aktualnie skład został wzbogacony o nowych wykonawców, którzy dopiero pretendują do miana Studenccy - tak, tak wykonawcy występują wraz ze swoimi utalentowanymi pociechami. Nasze spotkania, to nie tylko koncert ale również wspólne śpiewanie i niespodzianka – zespół serwował specjalnie upieczone ciasta. Czas po koncercie był jak zwykle sposobnością do wielu rozmów              i nawiązywania relacji pomiędzy mieszkańcami, a członkami zespołu.

Majówka - piknik z grillem w ogrodzie

pieczone_na_grillu_kiełbaski.png

Zdjęcie 2. pieczone na grillu kiełbaski. Źródło: MCUS

14 maja zainaugurowaliśmy sezon grillowy 2024 w naszym ogrodzie. Dla uczestników przygotowaliśmy kiełbaski z grilla z musztardą i ketchupem oraz chleb z domowym smalcem. W ramach kulinoterapii upiekliśmy chlebek ziołowy oraz Focaccia - rodzaj włoskiego, drożdżowego pieczywa podawanego jako przystawka przed daniem głównym oraz na deser słodkie bułeczki. Atmosferę pikniku wzbogacało wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych. Pogoda jak i frekwencja dopisały.

gotowe_do_wydania_pieczone_kiełbaski_z_chlebkiem_ziołowym.jpg

Zdjęcie 3. przedstawia gotowe do wydania pieczone kiełbaski z chlebkiem ziołowym. Źródło: MCUS

chlebek_ziołowy_wykonany_przez_nasze_seniorki_w_ramach_zajęć.jpg

Zdjęcie 4. przedstawia chlebek ziołowy wykonany przez nasze seniorki w ramach zajęć. Źródło: MCUS

słodkie_bułeczki.jpg

Zdjęcie 5. przedstawia słodkie bułeczki. Źródło: MCUS

 

 Bookcrossing, czyli społeczna wymiana książek

Bookcrossing, czyli społeczna wymiana książek, która rozwija się we Wrocławiu od 2019 roku pod szyldem miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje” dotarła do Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. W ramach tej akcji mieszkańcy wielu naszych Domów Pomocy Społecznej oraz Dziennych Domów Pomocy otrzymali książki, po które mogą w każdej chwili sięgnąć.

Zdjęcie 6. Książki, które otrzymaliśmy w ramach akcji Bookcrossing „Wrocław nie marnuje”. Źródło: MCUS

Wizyta klownów z fundacji CZERWONE NOSKI - spotkania cykliczne

 

 Czerwone_noski_logo.jpg

Spotkania_cykliczne_Fundacji_Czerwone_Noski.png

 

Zdjęcie 7. Spotkania cykliczne Fundacji Czerwone Noski. Źródło: MCUS

22 maja kolejny raz gościliśmy klownów z fundacji Czerwone Noski. Odbyli oni wiele spotkań indywidualnych głównie z osobami leżącymi w łóżkach. Jak zwykle przynieśli ze sobą wielki zasób radości i optymizmu – wszyscy napotkani mieszkańcy byli również obdarowywani porcją wesołości. W naszym Domu gra w domino cieszy się dużą popularnością – dlatego gdy nastąpiło spotkanie klownów z grającymi w domino nie obyło się bez konfrontacji – czyli meczu - dla pani Łucji (na zdjęciu) był to dominowy debiut. Gra miała fascynujący przebieg, ponieważ mecz zakończył się zwycięstwem pani Łucji.

Koncert okazji Dnia Matki

 Artyści_na_scenie_podczas_koncertu.png

Zdjęcie 8. Artyści na scenie podczas koncertu. Źródło:MCUS

23 maja zorganizowaliśmy uroczystość z okazji Dnia Matki. Gościliśmy zespół składający się        z wykonawców z zespołu Demolo oraz Chóru Hubianie pod kierownictwem pani Aleksandry Żminkowskiej. Artyści wykonali wspaniałe pieśni ze swojego bogatego repertuaru oraz pieśni, które stworzone były właśnie dla matek. Te utwory, które były znane widowni z dawnych wspomnień śpiewane były wspólnie.

Dla wszystkich gości przygotowaliśmy wspaniałe wypieki, które powstały podczas zajęć kulinoterapii.

ciasta_przygotowane_dla_gości.png   ciasta_przygotowane_dla_gości_2.png

Zdjęcia 9-10 przedstawiają ciasta przygotowane dla gości. Źródło:MCUS

Majowa wycieczka do Wojsławic

 przedstawia_widok_na_kwitnące_rododendrony.jpg

Zdjęcie 11. przedstawia widok na kwitnące rododendrony. Źródło: MCUS

24 maja pojechaliśmy z grupą mieszkańców do Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy jednego z najpiękniejszych polskich ogrodów. Rozpościera się na 62 hektarach, prezentuje ponad 15 tyś. gatunków roślin. Szczególnie wartościowe są: największa europejska kolekcja liliowców. Nasz pobyt w tym szczególnym i ukwieconym ogrodzie był czasem wytchnienia przez obcowanie ze wspaniałą naturą. Pogoda była wyśmienita, dzięki temu udało nam się zorganizować piknik przy kawie i ciasteczkach w tym wspaniałym otoczeniu.

przedstawia_spacerowiczów_na_tle_ogrodu.jpg

Zdjęcie 12. przedstawia spacerowiczów na tle ogrodu. Źródło: MCUS

Zajęcia z arteterapii

Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku, słońce kwitnące drzewa, coraz cieplejsze dni dodają również energii naszym seniorom do działania. Razem z mieszkańcami postawiliśmy na przyrodę i tworzyliśmy piękne krajobrazy na papierze malowane farbami akrylowymi. Malowaliśmy również doniczki i przesadzaliśmy kwiatki, które otrzymaliśmy z  zaprzyjaźnionej kwiaciarni. Jeszcze raz dziękujemy! 😊 Na zajęciach plastycznych w tym miesiącu również kontynuowaliśmy kwiatowy temat. Powstały kolejne odmiany  kwiatów malowane farbami oraz stworzyliśmy kolejne kółka z kwiatami, które ozdobiły korytarz przed terapią.

    przedstawia_mieszkańców_malujących_na_papierze_oraz_na_doniczce.png   przedstawia_mieszkańców_malujących_na_papierze_oraz_na_doniczce_2.png

Zdjęcia 13 -14 przedstawia mieszkańców malujących na papierze oraz na doniczce. Źródło: MCUS

 

 Własnoręcznie_wykonane_kółko_z_kwiatami.png

Zdjęcie 15. Własnoręcznie wykonane kółko z kwiatami. Źródło: MCUS

Zajęcia aktywizacyjne

Na zajęciach aktywizacyjnych poprzez zabawę i różne pomoce terapeutyczne ćwiczyliśmy pamięć, sprawność fizyczną i umysłową. Nawiązywaliśmy między sobą kontakty, dzieliliśmy się swoimi przeżyciami związanymi z tematem zajęć. Podczas zajęć wprowadzaliśmy elementy muzykoterapii śpiewając znane i lubiane piosenki. W tym miesiącu dopisała nam pogoda i zajęcia aktywizacyjne mogły odbywać się w ogrodzie DPS.

pracownik_K.png

Zdjęcie 16 . pracownik K.O grający na gitarze, w tle śpiewający mieszkańcy. Źródło MCUS

Zajęcia z kulinoterapii

W naszej kuchni od początku maja trwały intensywnie zajęcia z kulinoterapii, raz w tygodniu razem z naszymi seniorkami przygotowaliśmy różne potrawy w zależności od okoliczności, które były w tym czasie. Początek miesiąc zaczęliśmy na „słodko”, razem z naszymi mieszkankami robiliśmy rogaliki, które mogliśmy degustować podczas zajęć aktywizacyjnych. Wszystkim bardzo smakowały.

Własnoręcznie_wykonane_rogaliki_przez_mieszkanki.png   Własnoręcznie_wykonane_rogaliki_przez_mieszkanki_2.png   Własnoręcznie_wykonane_rogaliki_przez_mieszkanki.png

Zdjęcie 17-19. Własnoręcznie wykonane rogaliki przez mieszkanki. Źródło: MCUS

W maju ciesząc się słońcem i piękną pogoda spędzaliśmy wspólnie czas w ogrodzie naszego Domu, w czasie zajęć aktywizacyjnych mieszkańcy mogli smakować naleśników z marmoladą posypanych cukrem pudrem, wykonane przez nasze seniorki.

 Własnoręcznie_wykonane_naleśniki.png   Własnoręcznie_wykonane_naleśniki_2.png

        Zdjęcie 20. Własnoręcznie wykonane naleśniki. Źródło: MCUS

Kuchnia była miejscem, w którym spędzałyśmy dużo czasu z naszymi mieszkankami, dzieląc się przy tym swoim doświadczeniami w kuchni, a także przepisami, które kryją za sobą historię konkretnych domów, ludzi i rodzin naszych mieszkanek.

Jedna z mieszkanek p. Maria chciała wrócić do swoich smaków z dzieciństwa, dlatego postanowiliśmy upiec babkę z utartych surowych ziemniaków wymieszanych ze skwarkami ze świeżo stopionego boczku. Babka była zapieczona w piekarniku na złocisto-brązowy kolor. Ziemniaczana babka jest tradycyjną potrawą kuchni białoruskiej. Po upieczeniu mieszkanki częstowały resztę mieszkańców. Te zajęcia były bardzo wyjątkowe pomimo prozaicznych czynności, wystarczy czasem niewiele, by sprawić komuś radość. 

   Własnoręcznie_przygotowana_babka_ziemniaczana.png   Własnoręcznie_przygotowana_babka_ziemniaczana_2.png

Zdjęcie 21 i 22. Własnoręcznie przygotowana babka ziemniaczana. Źródło: MCUS

Na jednym z zajęć kulinoterapii  wykonaliśmy i smażyliśmy serowe oponki, które wszystkim smakowały.

Własnoręcznie_wykonane_oponki.png   Własnoręcznie_wykonane_oponki.png

Zdjęcie 23-24 Własnoręcznie wykonane oponki. Źródło: MCUS

Wyjazd do Parku Pawłowice

Wyjazd do parku Pawłowickiego okazał się niezapomnianą przygodą dla mieszkańców naszego domu. Park, znany ze swojego uroku i różnorodności zwierząt, przywitał nas ciepłym słońcem i świeżym powietrzem. Już na początku spaceru mieliśmy okazję zobaczyć kozy, które beztrosko skubały trawę. Nieopodal znajdowały się owce, które z ciekawością spoglądały na naszą grupę. Spacerując po malowniczych ścieżkach parku, często spotykaliśmy innych przechodniów. Każde spotkanie było okazją do krótkiej rozmowy i wymiany serdeczności. Takie momenty sprzyjały integracji, zarówno między nami, jak i z napotkanymi osobami. Nasi mieszkańcy, pełni energii i radości, chętnie wymieniali się spostrzeżeniami. Wspólne spędzanie czasu sprzyjało zacieśnianiu więzi i tworzeniu wspomnień. Ten wyjazd do parku Pawłowickiego na długo pozostanie w naszej pamięci jako dzień pełen przygód, śmiechu i integracji.

  mieszkańcy_w_parku_przy_zagrodzie_zwierząt.png   mieszkańcy_w_parku_przy_zagrodzie_zwierząt_2.png   mieszkańcy_w_parku_przy_zagrodzie_zwierząt_3.png

Zdjęcie 25-27. Na zdjęciu widoczni są mieszkańcy w parku, przy zagrodzie zwierząt. Źródło:MCUS

„Źródełko”

Wyjazd do Centrum Aktywizacji Dzieci i Młodzieży "Źródełko" był pełen wrażeń. Wraz        z sześcioma mieszkańcami 16.05 uczestniczyliśmy w fascynującej prelekcji o pozyskiwaniu miodu. Spotkanie to było również okazją do integracji z dziećmi, co wywołało wiele radości. Mieliśmy możliwość spróbowania świeżego miodu, który zachwycił wszystkich swoim smakiem. Na zakończenie każdy otrzymał słoik tego pysznego produktu, jako miły upominek. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

  Degustacja_miodu.png   Degustacja_miodu_2.png

Zdjęcie 28. Degustacja miodu. Źródło: MCUS

 

Warsztaty kwiatów z liści

29.05 zorganizowaliśmy warsztaty robienia kwiatów z liści, które okazały się wspaniałą okazją do integracji z mieszkańcami z innych domów. Podczas spotkania wszyscy chętnie wymieniali się pomysłami i technikami tworzenia pięknych kompozycji. Wspólne rozmowy przeplatały się z śpiewami, co tworzyło radosną i przyjazną atmosferę. Kreatywność i zaangażowanie uczestników sprawiły, że powstały wyjątkowe, ręcznie robione kwiaty. W tym czasie odbył się również słodki poczęstunek, ciasta które były degustowane powstały podczas zajęć z kulinoterapii. Był to czas pełen śmiechu, wzajemnego wsparcia i inspiracji. Spotkanie zakończyło się w serdecznej atmosferze, a każdy wrócił do domu z piękną pamiątką i nowymi znajomościami.

       mieszkanka_podczas_warsztatów.png   mieszkanka_podczas_warsztatów_2.png   poczęstunek.png   bukiet_kwiatów_stworzony_z_liści.png

Zdjęcie 29. widoczna jest mieszkanka podczas warsztatów, poczęstunek i bukiet kwiatów stworzony z liści. Źródło: MCUS