Aktualności Dziennego Domu Pomocy przy  ul. W. Skoczylasa 8 – MAJ 2024

Wiosna to czas ożywienia, zarówno dla przyrody, jak i dla naszych seniorów, którzy z radością czerpią z nowych doświadczeń i możliwości, jakie niesie ze sobą ten magiczny czas.

 


Występ Szkoły Podstawowej nr 95

 

przedstawia_Akademię_z_okazji_3_Maja_przygotowana_przez_dzieci_ze_Szkoły_Podstawowej_nr_95.png
Zdjęcie 1. przedstawia Akademię z okazji 3 Maja przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 95. Źródło: MCUS

dekoracje_wykonane_przez_seniorów_DDP_Skoczylasa_z_okazji_obchodów_1_i_3_Maja.png

Zdjęcie 2. przedstawia dekorację wykonaną przez seniorów DDP Skoczylasa z okazji obchodów      1  i 3 Maja. Źródło: MCUS

W maju, z okazji obchodów Świąt 1 i 3 Maja, mieliśmy zaszczyt gościć u nas Szkołę Podstawową nr 95. Dzieci, ubrane w eleganckie stroje, z wielkim zaangażowaniem recytowały piękne wiersze oraz śpiewały wzruszające pieśni patriotyczne. Cała akademia była starannie przygotowana, z akompaniamentem keyboardu oraz instrumentów Orffa, co nadało wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Młodzi artyści wykazali się nie tylko talentem, ale także głębokim zrozumieniem i szacunkiem dla polskiej historii i tradycji. Ich występy wprowadziły wszystkich obecnych w podniosły nastrój, przypominając         o ważnych momentach z dziejów naszego kraju. Jak co roku, nasi seniorzy byli zachwyceni. Ich wzruszenie i radość były najlepszym dowodem na to, jak bardzo doceniają takie inicjatywy. Występ dzieci stał się nie tylko lekcją historii, ale również okazją do międzypokoleniowego dialogu i wspólnego świętowania.


Wyście do kina  „Czerwone maki” 

 Wyście_do_kina_Czerwone_makiWyście_do_kina_Czerwone_maki.png

 https://www.bing.com/images

W maju nasi seniorzy mieli okazję pójść do kina na film “Czerwone Maki”. To pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. W filmie fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść. Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go  z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli, sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka. Film ten jest pełen napięcia, emocji i historii, a jego obsada wciela się w postacie, które odegrały kluczową rolę w tamtych wydarzeniach.

Otwarte  Dni Funduszy Europejskich

 zajęcia_z_fizjoterapeutą_podczas_otwartych_dni_Funduszy_Europejskich.png

Zdjęcie 3 przedstawia zajęcia z fizjoterapeutą podczas otwartych dni Funduszy Europejskich. Źródło: MCUS

dekoracje_oraz_gadżety_dla_wszystkich_uczestników_Otwartych_Dni_Funduszy_Europejskich.png

Zdjęcie 4 przedstawia dekoracje oraz gadżety dla wszystkich uczestników Otwartych Dni Funduszy Europejskich. Źródło: MCUS

    warsztaty_z_krawiectwa_pluszowe_misie.png   warsztaty_z_krawiectwa_pluszowe_misie_2.png

Zdjęcia 5-6 przedstawiają warsztaty z krawiectwa „pluszowe misie” , które odbyły się w ramach Otwartych Dni Funduszy Europejskich. Źródło: MCUS

10 maja, z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), w naszym Dziennym Domu odbyły się otwarte warsztaty krawieckie oraz zajęcia z fizjoterapeutką. Goście mieli możliwość zapoznania się z wyglądem i funkcjonowaniem placówki, w tym z codziennymi zajęciami oraz naszym wykwalifikowanym personelem. Dla odwiedzających przygotowano upominki związane z DOFE, co dodatkowo umiliło pobyt. Warsztaty krawieckie przyciągnęły wiele osób zainteresowanych rękodziełem, dając uczestnikom szansę na rozwinięcie swoich umiejętności oraz wymianę doświadczeń. Zajęcia z fizjoterapeutką cieszyły się dużym zainteresowaniem, umożliwiając uczestnikom skorzystanie z profesjonalnych porad oraz ćwiczeń poprawiających zdrowie i samopoczucie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i udział w wydarzeniu! Wasza obecność i aktywne uczestnictwo były dla nas niezwykle cenne i motywujące.

Występ zespołu DEMOLO

występ_zespołu_DEMOLO_w_Dziennym_Domu_Pomocy.png
Zdjęcie 7 przedstawia występ zespołu DEMOLO w Dziennym Domu Pomocy przy ulicy Skoczylasa 8. Źródło: MCUS

Z okazji Dnia Matki mieliśmy przyjemność ugościć zaprzyjaźniony zespół Demolo. Zespół wykonał wzruszające utwory poświęcone matkom, przywołując u naszych seniorów piękne wspomnienia i wprowadzając ich w sentymentalny nastrój. Występ był pełen emocji, a piękne melodie i teksty piosenek poruszyły serca wszystkich obecnych.


Wyjście do Ogrodu Botanicznego

piękny_widok_z_Wrocławskiego_Ogrodu_Botanicznego.png

Zdjęcie 8 przedstawia piękny widok z Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Źródło: MCUS

różnokolorowe_irysy.png

Zdjęcie 9.  przedstawia różnokolorowe irysy , to jedna z wielu kompozycji kwiatowych stworzonych w Ogrodzie Botanicznym. Źródło: MCUS

Wiosenny, majowy czas i piękna pogoda pozwoliły nam wybrać się na wycieczkę do Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Nasi seniorzy mieli okazję podziwiać, jak przyroda budzi się do życia. Ogród wyglądał niczym z bajki – pełen kolorów i zapachów, które zachwycały wszystkie zmysły. Kwiaty pięknie pachniały, a ptaki śpiewały swoje urocze melodie, tworząc niezwykle przyjemną atmosferę. To był doskonały czas, aby usiąść na ławce, odpocząć i cieszyć się pięknem natury. Wspólne chwile spędzone w takim otoczeniu były niezwykle relaksujące i pełne radości. Na zakończenie wycieczki wszyscy delektowaliśmy się pysznymi lodami, co stanowiło idealne zwieńczenie tego magicznego dnia.

To była naprawdę niezapomniana wycieczka, która przyniosła naszym seniorom wiele radości i wytchnienia.


Warsztaty plastyczne z quillingu.

kolorowe_warsztaty_z_quillingu.png

Zdjęcie 10 przedstawia kolorowe warsztaty z quillingu, podczas których seniorzy tworzyli piękne prace. Źródło: MCUS

W maju nasz Dzienny Dom Pomocy zorganizował otwarte warsztaty z quillingu. Nasi seniorzy oraz uczestnicy Dziennego Domu Pomocy ze Skwierzyńskiej aktywnie wzięli udział w zajęciach, ucząc się metody quillingu i tworząc piękne, ręcznie robione obrazki. Ta niezwykła technika, pozwala na tworzenie ozdób za pomocą zwijanego papieru, umożliwiając wykorzystanie pasków papieru w różnorodny sposób. To już kolejny raz, gdy organizujemy warsztaty z quillingu, gdyż nasi seniorzy cieszą się pochwałami płynącymi  z zewnątrz za ich perfekcyjnie wykonane prace. Podczas warsztatów uczestnicy mogli stworzyć wyjątkowe kartki okolicznościowe oraz dekoracyjne obrazki. Choć praca            z quillingiem jest czasochłonna, efekty są naprawdę zachwycające! To doskonały pomysł na zajęcia plastyczne, angażujące osoby w każdym wieku i rozwijające ich kreatywność oraz cierpliwość. Cieszymy się, że uczestnicy Dziennego Domu Pomocy mieli okazję poznać tę fascynującą technikę i stworzyć własne, unikalne dzieła. Warsztaty nie tylko dostarczyły wiele radości i satysfakcji, ale również umożliwiły integrację i wspólne spędzenie czasu w twórczej atmosferze. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zaangażowanie!

 

Spotkanie z podróżnikiem Panem Stanisławem Dziubą

pan_Stanisław_Dziuba_podczas_wykładu_o_Mikołaju_Koperniku.png

Zdjęcie 10. pan Stanisław Dziuba podczas wykładu o Mikołaju Koperniku, który odbył się w DDP Skoczylasa 8. Źródło: MCUS

21 maja w naszym Dziennym Domu Pomocy gościliśmy pana Stanisława Dziubę – podróżnika i przewodnika. Pan Stanisław przybliżył nam postać Mikołaja Kopernika, opowiadając o jego życiu i osiągnięciach. Nasi seniorzy słuchali z zaciekawieniem, a panu Stanisławowi serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie! To wspaniałe, że mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o życiu i dokonaniach tego wielkiego polskiego uczonego. Spotkanie było nie tylko pouczające, ale również inspirujące, przypominając nam            o bogatej historii i dziedzictwie naukowym naszego kraju. Jeszcze raz dziękujemy panu Stanisławowi za poświęcony czas i pasję, z jaką przekazał nam swoją wiedzę.

Dzień Matki

Z okazji obchodów Dnia Matki zorganizowaliśmy akademię słowno-muzyczną. Podczas tego wyjątkowego spotkania nasi seniorzy recytowali piękne wiersze poświęcone matkom. Nie zabrakło także solowych występów, do których nasi klienci przygotowywali się przez cały miesiąc. Przy aromatycznej kawie i pysznym serniku odbyła się również pogadanka na temat matek z dawnych i obecnych czasów. To było niezwykle miłe spotkanie, pełne wzruszeń i wspomnień. Staramy się co roku celebrować ważne dla nas święta, tworząc okazje do wspólnego świętowania i refleksji. Dzień Matki to szczególny czas, który pozwala nam docenić rolę matek w naszym życiu, zarówno dawniej, jak i dziś. To było niezwykle miłe spotkanie, pełne wzruszeń i wspomnień.

Występ Pań Niespodzianek.

Zespół_Pań_Niespodzianek_z_Wrocławskiego_Centrum_Seniora.png

Zdjęcie 11. Zespół Pań Niespodzianek z Wrocławskiego Centrum Seniora. Źródło: MCUS

seniorzy_podczas_koncertu_Pań_Niespodzianek.png

Zdjęcie 12. seniorzy podczas koncertu Pań Niespodzianek. Źródło: MCUS

W minionym miesiącu odwiedził nasz Dzienny Dom zespół „Panie Niespodzianki” z Wrocławskiego Centrum Seniora. Ubrane w wyjątkowe, eleganckie stroje, wykonały pieśni ludowe i biesiadne. Seniorzy z zaciekawieniem i przyjemnością słuchali pieśni       w wykonaniu Pań Niespodzianek. Bardzo dziękujemy zespołowi za przyjście i umilenie nam czasu  muzyką. Zapraszamy ponownie!

 

Warsztaty plastyczne w DPS Mączna.

 zielone_liście_klonu.png   zielone_liście_klonu_2.png

Zdjęcia 13-14 przedstawiają zielone liście klonu z których powstawały piękne róże podczas warsztatów w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Mącznej 3. Źródło: MCUS


 Pod koniec miesiąca nasi seniorzy zostali zaproszeni do Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Mącznej 3 na warsztaty plastyczne, podczas których tworzyli piękne zielone róże      z liści klonu. To wyjątkowe spotkanie było okazją do artystycznego wyrazu oraz integracji między Dziennymi Domami Pomocy oraz Domami Pomocy Społecznej. Oprócz twórczej pracy, wszyscy uczestnicy mieli okazję delektować się ciastkiem, kawą oraz wspólnym śpiewem. Integracja między domami w Miejskim Centrum Usług Socjalnych odgrywa kluczową rolę w życiu naszych seniorów. Kontakt społeczny jest niezwykle istotny dla ich samopoczucia i dobrej jakości życia. Takie wydarzenia nie tylko umożliwiają naszym podopiecznym rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności, ale także budują więzi społeczne i wzmacniają poczucie wspólnoty.

 

Arteterapia

przedstawia_seniorkę_podczas_zajęć_z_arteterapii.png

Zdjęcie 15. przedstawia seniorkę podczas zajęć z arteterapii – pluszowe misie, które szyjemy dla przedszkolaków z okazji Dnia Dziecka. Źródło: MCUS

szlifowanie_papierem_ściernym_oraz_bejcowaniem_drewna.png

Zdjęcie 16.  przedstawia szlifowanie papierem ściernym oraz bejcowaniem drewna. Źródło: MCUS

Na zajęciach arteterapii nasi seniorzy nigdy się nie nudzą, a to dlatego, że zawsze są chętni do działania. Ich motywacja i zaangażowanie sprawiają, że każde przedsięwzięcie jest niesamowite. Chętnie uczestniczą w kinezjologii edukacyjnej, muzykoterapii połączonej z rytmiką i tańcem oraz w arteterapii. W tym miesiącu skupiliśmy się na malowaniu akwarelami - tematem było upragnione nadejście wiosny. Oprócz tego szyliśmy pluszowe misie dla przedszkola, ponieważ przygotowujemy dla nich miłą niespodziankę. Podczas zajęć wycinamy, kleimy, malujemy, co nie tylko rozwija kreatywność, ale również usprawnia motorykę małą. Aktualna aktywność naszych seniorów jest pełna podziwu - ich zaangażowanie i entuzjazm są naprawdę godne pozazdroszczenia.

Kulinoterapia

Seniorzy, jak co miesiąc chętnie angażowali się w przygotowywanie deserów, przekąsek i dekoracji na stół. Trening samoobsługi jest ważną częścią zajęć terapeutycznych w DDP, który pomaga zachować sprawność i samodzielność.

 kolorowe_desery_przygotowywane_podczas_treningów_samoobsługi.png   kolorowe_desery_przygotowywane_podczas_treningów_samoobsługi_2.png   kolorowe_desery_przygotowywane_podczas_treningów_samoobsługi_3.png

Zdjęcia 17-19 przedstawiają kolorowe desery przygotowywane podczas treningów samoobsługi -kulinoterapia. Źródło: MCUS

Zajęcia z psychologiem.

W maju regularnie odbywały się zajęcia z psychologiem, mające na celu trenowanie pamięci, koncentracji i uwagi, a także zdolności wzrokowo-przestrzennych. Oprócz tego odbywały się zajęcia integrujące, pomagające budować więzi między seniorami oraz psychoedukacyjne.

Zajęcia z fizjoteraputą.

Maj był miesiącem bardzo ciepłym i dlatego większość zajęć z fizjoterapeutą odbywały się na powietrzu. Seniorzy czynnie uczestniczyli w zajęciach oraz z przyjemnością spędzali wspólnie czas. Zorganizowaliśmy rzucanie piłką do kosza, zawody z niesieniem na głowie woreczków z groszkiem. Nasi Klienci odczuwają znaczną poprawę w poruszaniu się oraz są bardziej aktywni.