DZIENNY DOM POMOCY PRZY SKOCZYLASA 8 – AKTUALNOŚCI SIERPIEŃ 2022

 

Sierpień jest ósmym miesiącem w roku. W kalendarzu rzymskim nazwa miesiąca została nadana na cześć cesarza Oktawiana Augusta. W Polsce nazwa miesiąca pochodzi od sierpa używanego podczas żniw, których czas jest właśnie w sierpniu. W języku polskim istniała jeszcze jedna nazwa: stojączka. Słowo to odnosiło się do stanu przyrody, która w tym czasie osiągnęła pełnię rozkwitu i zatrzymała się na jakiś czas. Podobnie można by określić sierpniowe życie i funkcjonowanie klientów DDP w Skoczylasku. Mimo doskwierających upałów, letniej, wakacyjnej aury i długich, relaksujących poranków- wykorzystaliśmy sierpniowy czas najlepiej jak się tylko dało!. Osiągnęliśmy Naszą pełnię rozkwitu biorąc udział w licznych prelekcjach, warsztatach, i wielu zabawach .

Przeczytajcie sami!

 

 PRELEKCJA -„CZASY PRL-u


W trakcie jednego z upalnych dni słonecznego lata, 23 sierpnia, odbyła się już kolejna prelekcja Wojciecha Macha- naszego zaprzyjaźnionego wodzireja. Pan Wojciech swoim wykładem zabrał nas w  sentymentalną podróż  do czasów PRL -u ( mleko i kefir w szklanych butelkach, farelka – niezawodne ciepło PRL-u , szeleszczące dresy dwuczęściowe oraz historia autobusu Autosan H9-35- produkowanych w Sanockiej Fabryce Autobusów ( SFA). Oprócz interesujących zdjęć i wiadomości, mogliśmy też posłuchać kolejny raz występu Pani Anny Ogińskiej- zawodowej muzyki i gry na keyboardzie. Nasi klienci chętnie wspólnie śpiewali i biesiadowali przy słodkim poczęstunku.

DDPSkoczylasa1  DDPSkoczylasa2

Zdjęcia przedstawiają prelekcję Wojciecha Mach oraz występ  muzyczny pani Anny Ogińskiej, która miała miejsce w DDP przy Skoczylasa.

 

WSPÓLNE BIESIADOWANIE

DDPSkoczylasa3 DDPSkoczylasa4

Zdjęcie przedstawia talerz z przekąskami z grilla.              Na zdjęciu widnieje Skoczylaskowa altana ,w której odbyła się letnia biesiada przy wspólnych zabawach i skocznej muzyce


Letnie upalne dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dlatego też korzystając z pięknej słonecznej aury biesiadowaliśmy przy smacznych przekąskach z grilla, sałatkach oraz zimnych i ciepłych napojach. Nie zabrakło oczywiście dobrej zabawy , tańca i śpiewów. Całe spotkanie odbyło się  w miłej , wesołej atmosferze. Skoczylasowy ogród tętnił muzyką.

 

 

ZABAWA „ RANDKA W CIEMNO”

Z okazji sierpniowych zajęć integracyjnych przygotowaliśmy dla naszych seniorów popularną zabawę z lat 90-tych „RANDKA W CIEMNO”. Zabawa miał charakter rozrywkowy, a seniorzy podczas zabawy mieli okazję bardziej się poznać i zintegrować. Cała zabawa została podzielona na dwie części. Pierwsza Pani wybierała Pana  z pośród kandydatów do wspólnej randki a następnie Pan wybierał Panią. Uczestnicy konkursu musieli udzielić odpowiedzi na szereg ciekawych pytań, które miały ułatwić odpowiedni wybór idealnego kandydata lub kandydatki. Zwycięskie pary w nagrodę udały się na romantyczny obiad przy świecach. W tym dniu DDP „Skoczylasek” tętnił wyjątkową miłością , radością i dobrą zabawą!

DDPSkoczylasa5

Na zdjęciu seniorzy DDP przy Skoczylasa podczas zabawy  " RANDKA W CIEMNO"

WARSZTATY UWAŻNOŚCI SENIORA , KLINIKA PAMIĘCI

 

Przez cały sierpień w naszym DDP gościliśmy specjalistów z FUNDACJI KTO TO – zrozumieć Alzheimera, którzy prowadzili szereg ciekawych zajęć. Między innymi były to ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację jak i uwrażliwiające na muzykę. Panie terapeutki  wprowadziły naszych seniorów  w świat muzyki poważnej jednocześnie zachęcając do regularnych relaksacji . Nasi klienci nie tylko poprawiali swoja koncentrację i pamięć podczas zajęć, ale także nauczyli się prawidłowo oddychać- i z wielkim zaangażowanie ćwiczą każdego dnia  , bo „oddech jest dla zdrowia i dla życia”.

 

 

KARTY DLA SENIRÓW

DDPSkoczylasa6

Zdjęcie przedstawia broszury , ulotki oraz karty seniora , które otrzymali nasi seniorzy podczas spotkania z panią z Wrocławskiego Centrum Seniora.

 

26 sierpnia odwiedziła nas przedstawicielka Wrocławskiego Centrum Seniora. Prezentując i wyrabiając wszystkim naszym klientom Karty Seniora dzięki którym nasi seniorzy będą posiadali różnorakie zniżki ( np. na okulary , taksówkę ,wejściówki do zoo , opery -podsumowując szeroka gama propozycji i możliwości , które daje nam Wrocław – Dziękujemy!

TRENINGII SAMOOBSŁUGI - KULINOTREPIA

W ramach treningów samoobsługowych raz w tygodniu odbywała się kulinoterapia. Tym razem nasi seniorzy podczas zajęć przygotowali , upiekli przepyszny jabłecznik, kruche ciasto ze śliwkami, zrobili galaretkę z owocami oraz konfitury z jabłek .Wszystkie czynności zarówno etapy wykonania jak i prace przygotowawcze i porządkowe seniorzy starają się wykonywać samodzielnie. Podczas zajęć prowadzimy zażyłe dyskusje kulinarne dotyczące różnych ciekawostek, spostrzeżeń – sprawia im to wiele radości – i choć nie często obieramy cebulę , łzy lecą ze śmiechu.

DDPSkoczylasa7  DDPSkoczylasa8

Na zdjęciu widać  upieczony jabłecznik podczas zajęć z kulinoterapii.  Na zdjęciu grupowa praca seniorek podczas treningów z samoobsługi - kulinoterapia. Drylowanie śliwek .

 

 

DDPSkoczylasa9    DDPSkoczylasa10

Na zdjęciu widać białe miseczki wypełnione po brzegi ciepłą konfitura z jabłek   Śliwkowe ciasto zrobione przez seniorów podczas zajęć z kulinoterapii.

ARTTERAPIA -Kapeluszowe inspiracje

W sierpniu nasi klienci chętnie uczestniczyli w zajęciach z arteterapii na których tematem przewodnim był zbliżający się MARSZ KAPELUSZY oraz konkurs „ KAPELUSZE MAJĄ DUSZE”. Nasze seniorki długimi godzinami tworzyły różnorodne kwiaty z bibuły, z filcu woalowe kokardy czy też fascynatory  ozdabiając nakrycia głowy. Niezwykły desing i równocześnie subtelne niuanse sprawiają , że każdy kapelusz jest wyjątkowy.

 DDPSkoczylasa11  DDPSkoczylasa12

                            DDPSkoczylasa13

 

 

Na zdjęciach nasze kochane seniorki w swoich przepięknych kapeluszach własno ręcznie zaprojektowanych.

 

MUZYKOTERAPIA W PLENERZE

DDPSkoczylasa14

KLANZA w roli głównej podczas zajęć z muzykoterapii w plenerze.


Lato to świetny czas na organizowanie relaksacji i muzykoterapii czynnej w plenerze. Seniorzy podczas tych zajęć na świeżym powietrzu dotleniają się oraz nabierają pozytywnej energii. Ruch sprawia im wiele radości skutecznie łagodząc stres i właśnie tego im trzeba. A jeśli dodamy do tego zabawy integracyjne z chustą KLANZA   to mamy  przepis na bardzo udany dzień .

 

SIERPNIOWE ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

W sierpniu tematy rozmów w grupie terapeutycznej toczyły się wokół bieżących wydarzeń. Szczególnie dużo uwagi zaabsorbowały zajęcia dotyczące poprawnych technik oddechu i relaksacji. Również wiele emocji wzbudziło wśród naszej społeczności zajęcia muzykoterapii, o której licznie chcieli dyskutować wszyscy uczestnicy.

Rozmawialiśmy także o tym, że „Wszyscy jesteśmy różni”, a w trakcie zadań grupowych klienci DDP dowiadywali się o różnych stylach interpersonalnych, cechach osobowości i biostruktury mózgu.

Nie zabrakło oczywiście cotygodniowych  treningu stymulacji funkcji poznawczych i psychomotorycznych naszych klientów.