Październik. Październik to ulubiony miesiąc grzybiarzy. W tym miesiącu występują najlepsze warunki dla grzybów, które pojawiają się na zalesionych terenach w bardzo dużych ilościach. Grzybobranie w październiku to dla wielu osób tradycja podtrzymywana z pokolenia na pokolenie ( Źródło: https://fajnepodroze.pl/pazdziernik-ciekawostki/ )

Bal dla Seniora DPS Mączna

W październiku mieszkańcy zostali zaproszeni na bal dla seniora do DPS na ulicy Mącznej. Seniorzy mieli okazję spotkać się ponownie w miejscu gdzie dominował śpiew i taniec. Świetlica zwana klubem zamieniła się w tym czasie w parkiet oraz salę zabaw. Mieszkańcy po poczęstunku i wypitej kawie ruszyli na parkiet aby świętować wspólnie spędzony czas. Ponadto w między czasie były ogłaszane mini konkursy w których brali udział seniorzy. Cały wyjazd mieszkańcy uważają za udany.Firma HPE – spotkanie z mieszkańcami

Po raz kolejni odwiedzili Nas goście z Firmy HPE. Aby umilić spotkanie wraz z mieszkańcami postanowili popracować kreatywnie. Zaczęli tworzyć np. stojak na długopisy i ołówki z recyklingu. Podczas spotkania panowała miła i przyjazna atmosfera. Oprócz pracy, którą wykonywali mieszkańcy wraz z gośćmi, podczas spotkania było dużo rozmów grupowych oraz indywidualnych. Dopełnieniem dnia były słodkości, które nasi goście przynieśli specjalnie dla seniorów. Przy kawie, herbacie i łakociach kontynuowali spotkanie oglądając przy okazji wykonane prace.

  DPSKarmelkowa001  DPSKarmelkowa002
Spotkanie z Firmą HPE                                                                     Prace plastyczne mieszkańców

 

Zajęcia tematyczne – „Mój sposób na jesienną słotę”

W trakcie zajęć rozmawialiśmy o obliczach jesieni i możliwych spadkach nastroju związanych z mniejszą ilością słońca i krótszymi dniami. Mieszkańcy zastanawiali się nad metodami pozwalającymi na długotrwałe poprawienie humoru, odczarowanie słoty. Mieszkańcy wykonali pracę metodą kolażu, które zostaną wyeksponowane na tablicy przy pracowniach terapii zajęciowej.

 DPSKarmelkowa003  DPSKarmelkowa004
Zajęcia tematyczne na arteterapii                                      Arteterapia

  DPSKarmelkowa005
Kolaż jesienny

Halloween

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Mieszkańcy skorzystali z okazji do świętowania, dlatego też licznie wzięli udział w zorganizowanym Halloween na świetlicy. Przystrojona sala, która zrobiła ogromne wrażenie na seniorach, przebrani terapeuci oraz klimat sprawił, że wszyscy poczuli się jak w horrorze. Podczas spotkania mieszkańcy uczestniczyli w konkursach. Ponadto były dla nich przygotowane zagadki związane z Halloween.

  DPSKarmelkowa006 DPSKarmelkowa007
Impreza okolicznościowa                                    Wystrojona sala

  DPSKarmelkowa008
Wystrój sali

 DPSKarmelkowa009  DPSKarmelkowa010
Wystrój Sali                                                               Pająki i pajęczyna

 

 

Warsztaty z Operą Wrocławską

20 października wraz z mieszkańcami wybraliśmy się do DPS Mączna na spotkanie z Panią Katarzyną z Opery Wrocławskiej. Spotkanie miało charakter zapoznawczy oraz informacyjny. Dla mieszkańców zostały utworzone warsztaty, które mają na celu zapoznanie się ze sztuką operową, przeprowadzenie procesu edukacyjnego i animacyjnego, jak i przygotowanie do udziału w spektaklach operowych. Podczas spotkania została puszczona prezentacja z której mieszkańcy mogli dowiedzieć się o BELCANTO czyli technice wokalnej oraz stylu w muzyce włoskiej.

 DPSKarmelkowa011   DPSKarmelkowa012
Warsztaty – Opera Wrocławska                        Spotkanie z Panią Kasią

Warsztaty z lampionów -  DPS Rędzińska

Początek października to czas gdzie powoli kończą się Wrocławskie Dni Seniora. Z tej okazji mieszkańcy wzięli udział w warsztatach, na których robili własnoręcznie lampiony. Październik to miesiąc gdzie zaczyna się jesień, a więc lampiony były w stylu jesienno-halloweenowym. Prace wykonywane były techniką serwetkową z materiałów naturalnych jak liście i suszone kwiaty, w połączeniu z papierem ryżowym i sznurkiem. Atmosfera była istnie jesienna lecz bardzo wesoła. Uśmiechy na twarzach mieszkańców świadczą o tym, że dobrze się bawili i są zadowoleni z wykonanej pracy

  DPSKarmelkowa013 DPSKarmelkowa014
Lampiony jesienne                                            Mieszkanki na warsztatach

 DPSKarmelkowa015 DPSKarmelkowa016
Warsztaty DPS Rędzińska – lampiony                                   Tworzenie lampionów

Kulinoterapia

Po słodkościach, które towarzyszyły mieszkańcom podczas poprzedniego miesiąca seniorzy postanowili na zajęciach z kulinoterapii przygotować potrawy wytrawne. Z dużej listy pomysłów wybrali placki ziemniaczane z sosem czosnkowym oraz słynne frytki z ketchupem. Zajęcia te odkrywają przed mieszkańcami nowe możliwości a ponadto uczą współpracy ze sobą. Przygotowane własnoręcznie potrawy smakują im najlepiej. Na zajęciach dzielą się miedzy sobą różnymi trikami kulinarnymi.

  DPSKarmelkowa017      DPSKarmelkowa018
Mieszkanka obiera ziemniaki                                               Frytki

 DPSKarmelkowa019    DPSKarmelkowa020
Smażenie placków ziemniaczanych                                     Placki ziemniaczane z sosem

Arteterapia

Arteterapia czyli terapia odbywająca się za pomocą sztuki pełni kilka funkcji, które można wykorzystać w procesie leczenia. Są to np. funkcja korekcyjna, która sprzyja odzyskaniu równowagi psychicznej, rozładowaniu frustracji i zmniejszeniu lęków; ułatwia komunikację, buduje pozytywne nastawienie i podnosi samoocenę. Mieszkańcy na arteterapii oddają się swojej pasji, tworzą prace, które później zdobią korytarze naszego domu. Z powodu zaplanowanej imprezy seniorzy na zajęciach robili girlandy o tematyce Halloweenowej, które zawisły jako ozdoby na oknach.

 

  DPSKarmelkowa021  DPSKarmelkowa022
Prace artystyczne                                                                   Tworzenie prac na arteterapii

  DPSKarmelkowa023    DPSKarmelkowa024
Tworzenie girland halloweenowych                                      Mieszkanka koloruje

Cykliczne gry stolikowe, gra w karty, warcaby i szachy

Mieszkańcy nie zapominają o cyklicznych zajęciach, na których grają w karty. Dają im to możliwość poćwiczenia pamięci krótko i długotrwałej. Na spotkaniach zazwyczaj grają w ich ulubioną grę „tysiąc”. Pomimo tego, że to gra indywidualna mieszkańcy często sobie pomagają zdradzając różne triki karciane. Gra w karty pozwala im poćwiczyć również koncentrację. Rywalizacja, która towarzyszy mieszkańcom podczas rozgrywek daje im motywację do polepszania swojej wiedzy w tej dziedzinie. Ponadto seniorzy chętnie rozgrywają partyjkę lub kilka w warcaby bądź szachy.

  DPSKarmelkowa025  DPSKarmelkowa026
Gra w karty                                                                       Mieszkańcy grają w warcaby

  DPSKarmelkowa027  DPSKarmelkowa028
Mieszkańcy grają w szachy                                                 Gra w Tysiąca

Cykliczne gry towarzyskie, gra w BINGO

Cykliczne gry ruchowe, gra w boule


Pogoda coraz mniej dopisuje, dlatego mieszkańcy coraz częściej spotykają się na spotkaniach towarzyskich gdzie grają w BINGO. Gra ta jest coraz bardziej popularna wśród naszych mieszkańców. Na spotkaniach jest wesoło i są prowadzone rozmowy grupowe i indywidualne, dzięki czemu seniorzy mogą się coraz lepiej poznawać mogą się przy tym lepiej poznać. Gra w boule jest uwielbiana prze większość mieszkańców. Pomimo tego, że seniorzy są podzieleni na grupy i rywalizują pomiędzy sobą o zdobyte punkty to nie zapominają o świetnej zabawie i uśmiechu. Z zajęć wychodzą zawsze w dobrych humorach.

  DPSKarmelkowa029    DPSKarmelkowa030
Bingo                                                                                                             Mieszkańcy grają w Bingo

   DPSKarmelkowa031
Gra w boule                                                            

Cykliczne zajęcia czytelnicze – indywidualne i grupowe

Cykliczne spotkania amatorów kinematografii

Mieszkańcy chętnie uczestniczą w zajęciach czytelniczych grupowych jak i indywidualnych. Rozmawiają o książkach, czasopismach, prasie codziennej. Wymieniają się poglądami oraz nowościami, o których przeczytali. Ponadto przy okazji korzystają z biblioteki, która jest wyposażona w książki o różnej tematyce. Po wakacjach, z powodu pogody mieszkańcy ponownie zaczęli organizować spotkania amatorów kinematografii, na których omawiają filmy, rozmawiają o producencie, aktorach oraz innych aspektach związanych z filmami. Spotkanie przebiega w sposób spokojny, gdzie seniorzy mają możliwość podzielenia się swoją opinią z innymi.

  DPSKarmelkowa032  DPSKarmelkowa033
Zajęcia czytelnicze                                                            Senior rozwiązuje krzyżówkę

  DPSKarmelkowa034
Spotkanie amatorów kinematografii