Październik 2023- Dzienny Dom Pomocy ul. W. Skoczylasa 8

Wraz z nadejściem października otoczyła nas jesienna aura, a z letnią pogodą musieliśmy się pożegnać do następnego roku. Nic to jednak smutnego, polska jesień jest widowiskiem barw złota, czerwieni i brązów. Poranne rześkie powietrze i szelest liści pod stopami czynią tę porę roku wyjątkową i sentymentalną. Mimo to, gdy słońce nie świeci tak intensywnie jak jeszcze miesiąc wcześniej a temperatury spadają, łatwiej o chandrę i obniżony nastrój. Dlatego też warto dbać o zachowanie aktywności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Niezależnie od pory roku, w naszym Dziennym Domu Pomocy nigdy aktywności nie brakuje. Przedstawiamy zatem przegląd wydarzeń i zajęć z października w DDP przy ul. Skoczylasa:

Jarmark Jadwiżański

DDPSkoczylasa001
Na zdjęciu jeden z uczestników warsztatów podczas wyplatania techniką string art. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa002

Na zdjęciu przygotowane materiały do warsztatów z string art. Kosz z włóczkami , obok drewniane deseczki z nabitymi gwoździami . Źródło: Własne.

Nasz Dzienny Dom Pomocy od 3 lat organizuje warsztaty dla dzieci podczas Jarmarku Jadwiżańskiego 2023, na których mieliśmy przyjemność zaprezentować  technikę string art. Jest to metoda tworzenia wzorów poprzez wyplatanie nici na drewnianych deseczkach. Każde dziecko miało okazję stworzyć własne dzieło, które mogło zabrać do domu.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a ilość chętnych była tak duża, że postanowiliśmy dodatkowo zorganizować zajęcia, podczas których tworzone były pompony z włóczki, znane jako "bryloki". To było wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło każdemu dziecku wyrazić swoją kreatywność. Warto również dodać, że Jarmark Jadwiżański to wspólna inicjatywa Partnerstwa dla Leśnicy, w której chętnie uczestniczymy. To wydarzenie integruje różne pokolenia i tworzy atmosferę radości i kreatywności, a nasza obecność na nim jest wyrazem naszego zaangażowania w tę inicjatywę.

Arteterapia

Podczas zajęć z arteterapii nasi seniorzy mieli okazję tworzyć „Jesienne dary” przy użyciu masy solnej. Praca z masą solną to nie tylko aktywność twórcza, ale również doskonałe ćwiczenie motoryki małej. To proces przypominający tworzenie rzeźby, gdzie tworzy się detale i kształty. Kolejnym etapem zajęć było malowanie grzybów i liści, co dodatkowo rozwijało ich zdolności artystyczne. To były nie tylko twórcze zajęcia, ale także istotna forma terapii, która pomagała seniorom w rozwijaniu zdolności manualnych, a także dostarczała im radość i satysfakcję z tworzenia.

 

DDPSkoczylasa003
Zdjęcie przedstawia upieczone „Dary Jesieni” z masy solnej wykonane przez seniorów podczas arteterapii. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa004

Zdjęcie przedstawia kolejny etap zajęć -malowanie „ Darów Jesieni” Źródło: Własne.


Zajęcia z psychologiem

DDPSkoczylasa005

Zdjęcie przedstawia zajęcia z treningów funkcji poznawczych. Źródło: Własne.

Również w październiku nie zabrakło treningów funkcji poznawczych i psychoedukacji podczas zajęć z psychologiem. Od wykreślanek przez tworzenie map i planów aż do dyskusji na temat… randkowania! Każdy uczestnik ma możliwość sprawdzenia swoich zdolności i wytężenia umysłu przy niektórych ćwiczeniach. Mimo tego, że niektóre z nich bywają trudne to seniorzy chętnie próbują i starają się wykonywać wszystkie zadania. Ćwiczenie funkcji poznawczych jest kluczowe u osób starszych, aby mogli jak najdłużej zachować sprawność pamięci, uwagi i orientację.

Kulinoterapia

W październiku, na treningach z samoobsługi, nasi seniorzy bawili się w prawdziwych kucharzy i przygotowywali złociste placki ziemniaczane. Te pyszne placki to prawdziwa uczta dla podniebienia i często pojawiają się na naszych stołach. Nasze seniorzy uwielbiają je za ich chrupiącą skórkę i delikatne wnętrze. Dodatkowo, nasi utalentowani seniorzy kreatywnie bawili się owocami, tworząc kolorowe desery, które nie tylko rozpieszczają podniebienie, ale także oczy. Owocowe kompozycje to prawdziwe dzieła sztuki, które cieszą zarówno podczas jedzenia, jak i podziwiania. Oczywiście, nie mogło zabraknąć tradycyjnego, domowego jabłecznika, którego aromat unosił się po całym domu. Kulinoterapia jest ulubionym zajęciem naszych seniorów. Tworzenie dań i deserów to smaczna zabawa, a także sposób na rozwijanie umiejętności kulinarnarnych i czerpanie przyjemności z wyjątkowych smaków.

DDPSkoczylasa006

Na zdjęciu widzimy talerz z kolorową kompozycją owoców i pysznego ciasta z galaretką wykonanych na treningach z samoobsługi -kulinoterapii. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa007

Efekt treningów z samoobsługi – kulinoterapii. Złociste placki ziemniaczane przygotowane do degustacji przez seniorów z DDP Skoczylasa. Źródło: Własne.

Warsztaty „Jesienne lampiony” w DPS-ie przy ul. Rędzińskiej

3 października klienci naszego DDP, jak i innych placówek MCUS dostali zaproszenie na warsztaty artystyczne pt. „Jesienne lampiony” w dps przy ul. Rędzińskiej. Każdy uczestnik dostał własny szklany słoik, który mógł udekorować wedle własnego uznania. Dostępne były przeróżne dodatki i materiały – gałązki, naklejki, bibuła, sztuczna jarzębina i wiele innych. Do każdego słoiczka uczestnicy włożyli następnie małą świeczkę na baterię, by zobaczyć jak wygląda udekorowany lampion. Powstały piękne i wyjątkowe lampiony.

DDPSkoczylasa008

Efekty warsztatów artystycznych pt. „Jesienne lampiony” – udekorowane słoiczki, tworzące świeczniki. Źródło: Własne.

Warsztaty plastyczne w DDP przy ul. Komuny Paryskiej.

DDPSkoczylasa009

Zdjęcie przedstawia warsztaty zorganizowane prze DDP UL. Komuny Paryskiej podczas których seniorzy tworzyli puzzlowe ramki do obrazków. Źródło: Własne.

 5 października seniorzy mieli okazję uczestniczyć w ramach Dni Seniora w warsztatach w Dziennym Domu Pomocy przy ulicy Komuny Paryskiej. Tematem tych warsztatów były puzzlowe ramki, które seniorzy samodzielnie tworzyli. Spotkanie to było kreatywnym wyzwaniem, ale także okazją do nawiązania nowych znajomości. Cieszyliśmy się z ciepłego przyjęcia i opieki, jaką otrzymaliśmy. Dziękujemy pani Instruktor Ko za jej kreatywną zachętę i wsparcie, które pomogło naszym seniorom stworzyć piękne, kolorowe ramki. To był naprawdę miły i twórczy dzień.

Wykład psychologa z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego

10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji odbył się wykład pani psycholog z naszego DDP „Jaki jest mój typ osobowości?”. Przedstawiona została typologia osobowości Hipokratesa-Galena.  Wykładu mogli wysłuchać zarówno klienci naszego DDP, jak i zaproszeni goście z klubu Fantazja oraz osoby indywidualne, zapisujące się ramach tegorocznych Dni Seniora. Uczestnicy dowiedzieli się nieco o tym, czym jest osobowość, a także wypełnili test, który pozwolił im sprawdzić jaki mają typ osobowości: melancholik, sangwinik, choleryk czy może flegmatyk. Zostały omówione mocne i słabsze strony każdego z typów osobowości oraz sposoby, które mogą im pomóc w codziennym zwalczaniu trudności.

DDPSkoczylasa010

Zdjęcie przedstawia slajd tytułowy prezentacji podczas wykładu z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa011

Na zdjęciu słuchacze podczas wykładu z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Źródło: Własne.

Warsztaty Decoupage z okazji DNI SENIORA

DDPSkoczylasa012

Na zdjęciu seniorzy podczas warsztatów -drewniane zakładki metodą decoupage. Źródło: Własne.

Z okazji Dni Seniora w październiku, w naszym Dziennym Domu Pomocy, zorganizowaliśmy otwarte warsztaty plastyczne. Seniorzy z DDP Komuny Paryskiej oraz DDP Kościuszki mieli okazję do tworzenia drewnianych zakładek w technice decoupage oraz kartek okolicznościowych z użyciem quillingu. Warsztaty miały na celu nie tylko rozwijanie zdolności artystycznych, ale także były ważnym elementem terapii, zachęcającym do aktywności społecznej i pełniejszego życia. Poprzez wspólną twórczość i kontakt z innymi, nasi seniorzy czerpali radość z chwil spędzonych razem.

Występ zespołu Demolo

DDPSkoczylasa013

Zdjęcie przedstawia występ wokalny zespołu DEMOLO w DDP „Skoczylasek”. Źródło: Własne.

19 października mieliśmy także przyjemność gościć zespół Demolo z Ogniska  Artystycznego Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego we Wrocławiu. Czas umilili nam skocznymi i wpadającymi w ucho utworami ludowymi. Członkowie zespołu ubrani byli również w stroje regionalne. Seniorom bardzo podobał się występ. Zespół Demolo niezmiennie od lat poprawia nastrój wszystkim słuchaczom, a to dzięki pięknemu śpiewowi i grze na instrumentach. Dziękujemy zespołowi Demolo za przyjście i do zobaczenia!

Odsłonięcie pomnika na cześć ofiar pracy przymusowej  w Leśnicy

24 października w Leśnicy odbyła się wyjątkowa uroczystość. Odsłonięty został pomnik upamiętniający Polaków i więźniów innych narodowości osadzonych w AL. Breslau-Lissa oraz robotników przymusowych i jeńców wojennych wykorzystywanych  przy pracach budowlanych. Podczas wydarzenia nie brakowało wojskowych oraz uczniów szkół mundurowych. Odśpiewana została także hymn Wojska Polskiego „Legiony”. Przecięcia wstęgi i oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonała Leokadia Wieczorek  prezes stowarzyszenia Polaków represjonowanych przez III Rzeszę, która sama przeżyła cierpienia pracy przymusowej. Część naszych seniorów uczestniczyła w uroczystości oraz zapaliła znicz pod pomnikiem dla upamiętnienia ofiar.

DDPSkoczylasa014

Zdjęcie przedstawia zaproszenie dla DDP przy ul. Skoczylasa na uroczystość odsłonięcia pomnika w Leśnicy. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa015

Zdjęcie przedstawia pomnik upamiętniający ofiary pracy przymusowej w Leśnicy. Źródło: Własne.

Koncert zespołu Skaldowie

DDPSkoczylasa016
Na zdjęciu zaproszenia na KLASYCZNIE NA WROCKU – GALA 2023. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa017

Zdjęcie przedstawia koncert zespołu „SKALDOWIE” , który odbył się w Hali Stulecia. Źródło: Własne.

W ostatnich dniach października seniorzy mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, jakim była Gala we Wrocławiu 2023, na której wystąpił legendarny zespół Skaldowie. Skaldowie to znany polski zespół muzyczny, który przez lata tworzył piękne i poruszające kompozycje. Ich koncerty zawsze są wyjątkowe ze względu na niezwykłą muzykę i teksty, które dotykają serc słuchaczy. Dla naszych seniorów to wydarzenie było nie tylko okazją do cieszenia się piękną i emocjonalną muzyką, ale także do uczestniczenia w wyjątkowej atmosferze. To spotkanie z legendami polskiej sceny muzycznej na pewno pozostawiło niezapomniane wrażenia, które dostarczyły wiele radości i wzruszeń.