Luty w tym roku był zaskakująco ciepłym miesiącem, a w jego drugiej połowie powietrze zaczęło przyjemnie pachnieć budzącą się do życia przyrodą. Nadejście wiosny zwiastują malutkie pączki kwiatów, ciepły wietrzyk, a także wymiana obuwia z zimowego na wiosenne. Oczywiście zdarzały się także dni szarówki, które w naszym Domu staraliśmy się rozjaśnić zajęciami, smacznymi deserami i ciepłą atmosferą.

Zajęcia z arteterapii były bardzo różnorodne. Staraliśmy się zapewnić naszym seniorom aktywność i możliwość wyrażania swojej kreatywności, a efekty były widoczne w oznakach ich zadowolenia i radości. Seniorzy tworzyli serca wykorzystując masę solną, szyjąc oraz stosując metodę quillingu, dzięki którym stworzyli wiele interesujących prac plastycznych.

                              Zdjęcie 1 Kolorowe literki wyklejane metodą quillingu  Zdjęcie 2 Serce z masy solnej

Zdjęcia 1 i 2. Kolorowe literki wyklejane metodą quillingu. Serce z masy solnej. Źródło: MCUS

Podczas zajęć z muzykoterapii seniorzy śpiewali i rytmicznie uderzali kijami. Elementy tańca sprawiają, że nasi seniorzy są uwolnieni z usypiającej rutyny i wciągają się w energiczne rytmy, a z zajęć wychodzą z uśmiechem i pełni energii. To niezwykłe, jak te zajęcia inspirują i ożywiają naszych seniorów oraz sprawiają, że ich dzień jest pełen aktywności, radości i twórczego wyrazu

Zdjęcie 3 Gra zręcznościowa seniorzy za pomocą kijków mają umieścić piłkę na krążku. Źródło MCUS

Zdjęcie 3. Gra zręcznościowa - seniorzy za pomocą kijków mają umieścić piłkę na krążku.
Źródło: MCUS

Zajęcia z psychologiem to trening stymulujący funkcje poznawcze (uwagi, pamięci, funkcji językowych czy wzrokowo-przestrzennych), zarówno indywidualne jak i grupowe, a także rozwijający empatię - w ramach treningu umiejętności społecznych. W lutym seniorzy mogli dowiedzieć się więcej o recyklingu i podyskutować na ten temat.

Zdjęcie 4 Zajęcia z psychologiem na temat recyklingu

Zdjęcie 4. Zajęcia z psychologiem na temat recyklingu. Źródło: MCUS.

 

Trening kulinoterapii jest kluczowym elementem naszych zajęć, szczególnie ostatnio. Seniorzy przygotowali kolorowe desery z owoców, ciasta z galaretką, pieczone jabłka, naleśniki z serem i sernik. To nie tylko rozwijało ich umiejętności kulinarne, ale także dodało energii i stymulowało  zmysły. Uczestnictwo w gotowaniu pomaga seniorom poczuć się potrzebnymi i docenionymi. 

                         Zdjęcie 5 Przygotowywanie smakowitych potraw podczas kulinoterapii Zdjęcia 6 Przygotowywanie smakowitych potraw podczas kulinoterapii 

Zdjęcie_7_Przygotowywanie_smakowitych_potraw_podczas_kulinoterapii.png

Zdjęcia 5-7. Przygotowywanie smakowitych potraw podczas kulinoterapii. Źródło: MCUS.

Zabawa karnawałowa z okazji Tłustego Czwartku była niezwykle udanym wydarzeniem. W tym roku  karnawał połączyliśmy właśnie z tym tradycyjnym świętem, co wzbudziło entuzjazm wśród uczestników. Prowadzący tę imprezę Pan Wojciech świetnie dopasował muzykę puszczając hity, które wprowadziły nas w doskonały nastrój i porwały do tańca. Nie zabrakło również elementu edukacyjnego, gdyż uczestniczyliśmy w biblioterapii, podczas której dowiedzieliśmy się nie tylko o tradycji Tłustego Czwartku, ale także o kaloryczności pączka oraz o innych ciekawostkach z nim związanych. Jednym z elementów zabawy karnawałowej był konkurs przebierańców. Każdy z seniorów i personelu przebrał się i bez względu na wiek czy funkcję wziął udział w tańcach na parkiecie, prezentując swoje pomysłowe stroje. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie, które będzie miłym wspomnieniem tego dnia. To był czas pełen radości, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zdjęcie_8_Senior_prezentuje_swój_strój_na_zabawie_karnawałowej.png

Zdjęcie 8. Senior prezentuje swój strój na zabawie karnawałowej

Na warsztatach z Aktywnymi Wrocławiankami nasze seniorki nauczyły się różnych technik składania i formowania krepiny. Każda uczestniczka mogła wykazać się kreatywnością, tworząc kwiatowe kompozycje o oryginalnych kształtach i kolorach. Atmosfera była przyjazna i pełna entuzjazmu. Przy kawie i ciastku toczyły się miłe rozmowy, podczas których uczestniczki poznawały się nawzajem i dzieliły się swoimi zainteresowaniami. To był czas twórczej pracy, a zarazem okazja do budowania więzi społecznych. Nasze seniorki mogły spotkać się z innymi  pasjonatkami twórczości manualnej i spędzić czas w inspirującej atmosferze. Po zakończeniu warsztatów każda z pań zabrała ze sobą swoje własnoręcznie wykonane kwiaty z krepiny jako pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia.

                                                           Zdjęcie_9_Warsztaty_z_Aktywnymi_Wrocławiankami_z_tworzenia_kwiatów_z_krepiny.png    Zdjęcie_10_Warsztaty_z_Aktywnymi_Wrocławiankami_z_tworzenia_kwiatów_z_krepiny.png

Zdjęcia 9 i 10. Warsztaty z Aktywnymi Wrocławiankami z tworzenia kwiatów z krepiny. Źródło: MCUS.

Na spotkaniu w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mącznej, terapeutka Pani Małgosia zainspirowała nas do stworzenia pięknej ozdoby na ścianę. Wyjątkowość tych zajęć polegała na ich ekologicznym charakterze. Wykorzystując takie materiały jak gałązki, kamienie czy sznurek, seniorzy stworzyli urocze obrazki stanowiące hołd dla natury. Dziękujemy za miłe towarzystwo, pomysły i inspiracje oraz smaczny poczęstunek. To był czas twórczego działania, a także okazja do spędzenia czasu w przyjaznej atmosferze i czerpania radości ze wspólnego tworzenia.

                                                           Zdjęcie_11_Kolorowe_kompozycje_z_naturalnych_materiałów.png  Zdjęcie_12.png

Zdjęcia 11 i 12. Kolorowe kompozycje z naturalnych materiałów. Źródło: MCUS.

 
14 lutego obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Zakochanych. Z tej okazji została zorganizowana uroczystość, podczas której seniorzy czytali wiersze oraz odgrywali scenki z miłością w roli głównej. Każdy senior dostał także kartkę Walentynkową anonimowo zaadresowaną przez innego klienta. Można było również sprawdzić swoją pamięć podczas quizu o Walentynkach. Nie obyło się bez śmiechu i wzruszeń. Walentynki to dzień przypominający nam, jak ważne w naszym życiu są relacje i dbanie o nie.

Zdjęcie_13._Drzwi_udekorowane_na_Walentynki__koperta_z_której_unoszą_się_serca.png

Zdjęcie 13. Drzwi udekorowane na Walentynki – koperta, z której unoszą się serca. Źródło: MCUS.

Zdjęcie_14._Fragment_Walentynkowego_quizu.png

 Zdjęcie 14. Fragment Walentynkowego quizu. Źródło: MCUS.

Zawitał do nas wyjątkowy gość – Pan Jerzy Skoczylas, znany i ceniony satyryk, poeta i komik. Nasi seniorzy wykonali dla gościa krótki spektakl komediowy pt. „Hrabina”, który spotkał się z entuzjastyczną reakcją widowni. Następnie Pan Jerzy zaprezentował swoje utwory poetyckie, a także z humorem odpowiedział na szereg pytań. Na koniec rozdał nowo wydane tomiki swojej poezji, opatrzone autografem. Dziękujemy Panu Jerzemu za to pełne inspiracji spotkanie autorskie.

                                                                 Zdjęcie_15_Spotkanie_autorskie_z_Jerzym_Skoczylasem.png Zdjęcie_16._Spotkanie_autorskie_z_Jerzym_Skoczylasem.png

Zdjęcie 15 i 16. Spotkanie autorskie z Jerzym Skoczylasem. Źródło: MCUS.

26 lutego nasi seniorzy wybrali się Kolejkowa, które się w budynku Sky Tower. Wystawa przedstawia drobiazgowo wykonaną makietę Wrocławia, pełną figurek ludzi, zwierząt i pojazdów. Na pomniejszonym Dworcu Świebodzkim, Nadodrzu czy na wrocławskim rynku szukaliśmy ukrytych niespodzianek. Seniorzy obejrzeli także wystawę czasową o podobnej nazwie „Piernikowo”, która  przedstawia zimowe miasto oraz bajkowe krajobrazy wykonane z piernika, lukru i innych słodkości. Podczas wycieczki nie brakowało zachwytów i dobrej zabawy. Cieszymy się, że wspólnie zobaczyliśmy Wrocław z nieco innej perspektywy.

                                                            Zdjęcie_17_Z_wizytą_na_wystawie_Kolejkowo.png  Zdjęcie_18_Z_wizytą_na_wystawie_Kolejkowo.png

Zdjęcie_19._Z_wizytą_na_wystawie_Kolejkowo.png

Zdjęcie 17-19. Z wizytą na wystawie Kolejkowo. Źródło: MCUS.