Maj 2024 w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rędzińskiej

 

Obchody 20–lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej

 

10 maja 2024 r. na zaproszenie Dziennego Domu Pomocy przy ul. Karmelkowej uczestniczyliśmy w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich, a także świętowaliśmy 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zajęcia odbywały się w miłej i serdecznej atmosferze, podczas których wykonaliśmy flagę Unii Europejskiej, układaliśmy puzzle      z UE, a także zagraliśmy w m.in.  „Odkryjmy Europę”, „Unia Europejska: z czym to się je?”, itp. W tym samym czasie odbyły się warsztaty z symulatorem geriatrycznym, które poprowadzili wykładowcy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu - Pani dr Dominika Zawadzka oraz Pan dr Rafał Bugaj. Dzięki symulatorowi mogliśmy doświadczyć dyskomfortu wad wzroku i słuchu lub ograniczenia ruchomości stawów.

                 stolik_z_materiałami_promocyjnymi_Dni_Funduszy_Europejskich_chorągiewki_balony_torby.jpg

Zdjęcie 1. stolik z materiałami promocyjnymi Dni Funduszy Europejskich (chorągiewki, balony, torby). Źródło: MCUS

 

Rajd Integracyjny

Na przygody w ramach drugiej już edycji Wiosennego Rajdu Integracyjnego nasi mieszkańcy wyruszyli tym razem wraz z uczestnikami ze Stowarzyszenia OSTOJA, WTZ Caritas Filia w Dobroszowie Oleśnickim oraz niezastąpioną młodzieżą ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy z ul. Wejherowskiej. 

Udało nam się być w 100% eko, każde z zadań potwierdziło, iż natura jest niebotycznie hojna, zaspokajając nie tylko nasze potrzeby bytowe, ale także dając nam nieograniczone pole do działań twórczych, doświadczania i rekreacji. Wspierające nas duchy Parku Świetlików gościnnie przyjęły obie drużyny rajdowców, dostarczając materiałów, inspiracji, czasem także podpowiadając przy rozwiązywaniu zadań :) a to wszystko, aby po raz kolejny, pod zielonym parasolem starych platanów i dębów, mogło rozkwitnąć radosne bycie razem i marsz w jednym kierunku. 

Po wszystkim był też poczęstunek i wspólne muzykowanie a także, arcyciekawa opowieść jednego z Ostojaków o tym jak to niegdyś, po okolicznych terenach buszowały słonie       i mamuty :)

Niezapomniane przeżycia, za które dziękujemy Drodzy, bowiem bez Was by się to nie udało! 

Uczestnicy_Rajdu_Integracyjnego.jpg

Zdjęcie 2. Uczestnicy Rajdu Integracyjnego. Źródło: MCUS

Nasze_okolicznościowe_medale.jpg

 Zdjęcie 3. Nasze okolicznościowe medale. Źródło MCUS.

Trening w boule

Piękna pogoda zachęca do wyjścia na świeże powietrze i aktywności fizycznej. Postanowiliśmy rozpocząć treningi gry w boule oraz skompletować drużyny w związku           z nadchodzącym turniejem.

Mieszkańcy_grający_w_boule.jpg

Zdjęcie 4. Mieszkańcy grający w boule. Źródło: MCUS

Impreza terapeutyczna – Dzień Sportu

Jak co roku z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy imprezę integracyjną, na którą zaprosiliśmy uczniów z klas I D i III D z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Suwalskiej. Chcieliśmy podziękować im za zaangażowanie i uprzyjemnianie czasu Seniorom swoimi przedstawieniami artystycznymi. Tematem przewodnim były konkurencje sportowe np. rzucanie do celu, dart, zbijanie kręgli i wcale niełatwe łowienie rybek z wody. Hitem imprezy okazała się owocowa galaretka, która zniknęła w mgnieniu oka. Dzieci w ramach imprezy otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.

baner__Dzień_Sportu_oraz_stolik_z_poczęstunkiem.jpg

Zdjęcie 5. baner – Dzień Sportu oraz stolik z poczęstunkiem. Źródło: MCUS

Uczestnicy_Dnia_Sportu_grający_w_darta.jpg

Zdjęcie 6. Uczestnicy Dnia Sportu grający w darta. Źródło MCUS

Zabawa_integracyjna.jpg

Zdjęcie 7. Zabawa integracyjna. Źródło: MCUS

Emotkowe pożeracze smutków

Uczennice i nauczycielki ze Szkoły im. Piastów Śląskich w Chrząstawie Wielkiej odwiedziły i obdarowały naszych seniorów własnoręcznie uszytymi poduszkami. Poduszki były szyte w ramach akcji „Emotkowe pożeracze smutków”. Podczas spotkania młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny, był taniec i wspólne śpiewanie.

kartka_ozdobna_z_napisem_Emotkowe_pożeracze_snów.jpg

Zdjęcie 8. kartka ozdobna z napisem „Emotkowe pożeracze snów. Źródło: MCUS

kolorowe_poduchy.jpg

Zdjęcie 9. kolorowe poduchy. Źródło: MCUS

Wiosenne porządki

W ramach wiosennych porządków nasi mieszkańcy sprzątali teren naszego ośrodka, a także jego otoczenie. W celach edukacyjnych była pogadanka dotycząca ekologii, poprawnego segregowania śmieci oraz troska o naszą planetę.

 mieszkańcy_DPS_sprzątający_najbliższą_okolicę.jpg

Zdjęcie 10.  mieszkańcy DPS sprzątający najbliższą okolicę. Źródło: MCUS

Na straganie

Od kilku tygodni wraz z mieszkańcami prowadzimy próby do przedstawienia na podstawie wiersza  Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w próbach, które przebiegają w wesołej oraz przyjaznej atmosferze. Już za niedługo odbędzie się wielka premiera.

Przedstawienie__Na_straganie.jpg

Zdjęcie 11. Przedstawienie  „ Na straganie”. Źródło: MCUS

Kompozycje z liści - warsztaty

Miesiąc maj zakończyliśmy warsztatami odbywającymi się w zaprzyjaźnionym Domu przy ul. Mącznej. Warsztaty prowadziła pani Domicela, która pasjonuje się rękodziełem artystycznym. Przy jej pomocy mieszkańcy wykonali piękne bukiety kwiatów zrobionych  z liści. Spotkanie zakończyło się degustacją pysznego ciasta i kawy.

Wykonywanie_ozdób_z_suszonych_liści.png   Wykonywanie_ozdób_z_suszonych_liści_2.jpg

Zdjęcie nr 12-13. Wykonywanie ozdób z suszonych liści. Źródło: MCUS